Zdrowo jem, więcej wiem

Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej przystąpiły do projektu Zdrowo jem, więcej wiem.
Organizatorem Projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska.
Patronat honorowy nad Projektem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

PROJEKT ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM, TO PRZEDE WSZYSTKIM:

- wieloaspektowa i spójna formuła wpisująca się w podstawy programowe Ministerstwa Edukacji Narodowej;
- baza wiedzy i scenariuszy zajęć dla nauczycieli;
- szansa dla nauczycieli na podniesienie swoich kwalifikacji w zakresie edukacji związanej ze zdrowym i ekologicznym stylem życia;
- szansa dla uczniów na zdobycie wiedzy o zdrowym odżywianiu oraz wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych, a także zdobycie cennych umiejętności takich jak praca w grupie.

Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.

Projekt Zdrowo jem, więcej wiem jest skierowany do uczniów i nauczycieli zerówek i klasy I-III ze szkół podstawowych. Trwa cały rok szkolny i jest podzielony na 2 etapy (jesienno-zimowy, wiosenny).

ZASADY UDZIAŁU:
- z jednej szkoły może zgłosić się dowolna liczba zespołów konkursowych, a każdy zespół składa się z nauczyciela i maksymalnie 40 uczniów;
- projekt trwa cały rok szkolny i jest podzielony na 2 etapy: jesiennie-zimowy oraz wiosenny;
- zespoły mogą brać udział w dowolnych etapach;
- zespoły, które wezmą udział we wszystkich mają szanse na dodatkowe nagrody;
- w każdym etapie nauczyciel prowadzi zajęcia z uczniami zgodnie z podanymi scenariuszami i terminarzem,
- do zadań nauczycieli należy również napisanie raportów z przeprowadzonych działań;
- na podstawie raportów zostaną wyłonieni zwycięzcy poszczególnych etapów - każda kategoria i etap są oddzielnie oceniane i nagradzane.

ZADANIA KONKURSOWE
W każdym etapie nauczyciel musi zrealizować ze swoim zespołem konkursowym 5 zadań, czyli dwie lekcje, dwa konkursy, promocję wiedzy wśród społeczności szkoły/przedszkola oraz rodziców.

Lekcje są specjalnie przygotowane dla uczniów zerówek i klas I-III szkół podstawowych. Podczas zajęć lekcyjnych realizowane są zagadnienia dotyczące zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Lekcje są realizowane w formie krótkich pogadanek i dyskusji, doświadczeń i zabaw, które w prosty sposób przekazują i utrwalają wiedzę.

Konkursy są tematycznie powiązane z zajęciami lekcyjnymi i ich celem jest m.in. utrwalenie wiadomości, pogłębianie zainteresowania uczniów zdrowym odżywianiem i stylem życia oraz rozwijanie kreatywności. Celem konkursów jest też promowanie wiedzy o zdrowym stylu życia wśród pozostałych uczniów w szkole.

Więcej informacji: https://zdrowojem.fundacjabos.pl/index.php?m=ho