Wolontariat

 2018 / 2019

 Zarząd Szkolnego Koła Caritas 

Przewodnicząca – Julia Lewandowska

Wiceprzewodniczący – Gustaw Garstecki

Skarbnik – Wiktoria Szablewska

Sekretarz – Aleksandra Marciniak

Opiekunami koła są: 

smiley p. Jolanta Muzioł

smiley p. Anna Kiełkowska

smiley p. Grażyna Zasadowska

27 marca 2019 r. 

TAK, POMAGAM!

                Szanowni Rodzice, Nauczyciele oraz Drogie Koleżanki i Koledzy pragniemy poinformować o kolejnej akcji, do której przystąpiło Szkolne Koło Caritas działające w naszej szkole. Jest to przedświąteczna zbiórka żywności pod hasłem „TAK, POMAGAM!” organizowana po raz 14. przez Caritas Polska we współpracy z wolontariuszami Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas.

          Podczas wielkanocnej zbiórki wolontariusze będą zbierali artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których najuboższe rodziny i placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki. Wielkanocna zbiórka „Tak, Pomagam!” przeprowadzona będzie w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce.

            Nasi wolontariusze wraz z opiekunami będą przeprowadzali zbiórkę żywność w sklepie Dino Mała Nieszawka, ul. Toruńska 74 w najbliższy piątek i sobotę.

                                                - 29.03.2019r. – piątek w godz. 14:00 – 19:00

                                                - 30.03.2019r. – sobota w godz. 9:00 – 18:00

            Liczymy na Państwa wsparcie! Pamiętajmy, że własną postawą dajemy wzór oraz uczymy otwartości i wrażliwości na drugiego człowieka nie tylko dzieci, młodzież, ale i osoby dorosłe! Przecież Święta Wielkiej Nocy, podobnie jak Boże Narodzenie, to bardzo ważny czas, kiedy każdemu człowiekowi potrzebna jest bliskość drugiego człowieka. Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami. Caritas pragnie na święta dotrzeć z pomocą do jak największej liczby osób niedożywionych i żyjących samotnie w ubóstwie, aby każdy mógł cieszyć się wielkanocnym śniadaniem.

Wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Kola Caritas

 

 

10  i  11 stycznia 2019r.

„II edycja WOŚP”

Serdecznie dziękujemy wszystkim Sponsorom, Sympatykom, Gościom, Rodzicom, Absolwentom, Uczniom i Pracownikom Szkoły za włączenie się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To dzięki WAM zebraliśmy kwotę  17 212,95  złotych.

Kochani, liczymy na Waszą obecność w przyszłym roku!!! 

14 grudnia 2018 r. 

TAK, POMAGAM!

 

Szanowni Rodzice, Nauczyciele oraz Drogie Koleżanki i Koledzy ! 

Z wielką radością informujemy, że podczas bożonarodzeniowej zbiórki, która odbyła się w dniach od 10 do 14 grudnia 2018 roku na terenie naszej szkoły udało nam się zgromadzić 56,62 kg żywności.

 

 

Serdecznie dziękujemy za złożone dary NASZEGO SERCA.

 

 

10 - 14 grudnia 2018 r. 

TAK, POMAGAM!

Szanowni Rodzice, Nauczyciele oraz Drogie Koleżanki i Koledzy pragniemy poinformować o kolejnej akcji, do której przystąpiło Szkolne Koło Caritas działające w naszej szkole. Jest to przedświąteczna zbiórka żywności pod hasłem TAK, POMAGAM! organizowana po raz 13. przez Caritas Polska we współpracy z wolontariuszami Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas.
   Podczas bożonarodzeniowej zbiórki, która będzie się odbywała w dniach od 10 do 14 grudnia 2018 roku nasi wolontariusze dostarczą do każdej klasy oraz pokoju nauczycielskiego oznaczone kartony, do których będzie można składać dary NASZEGO SERCA.
   Prosimy o artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których najuboższe rodziny i placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki.
   Boże Narodzenie to czas, kiedy każdemu człowiekowi potrzebna jest bliskość drugiego człowieka. Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami. Caritas pragnie na święta dotrzeć z pomocą do jak największej liczby osób niedożywionych i żyjących w ubóstwie, aby każdy mógł cieszyć się wigilijnym posiłkiem. Produkty zebrane podczas zbiórki trafiają do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności. Rokrocznie odbywają się dwie zbiórki - przed świętami wielkanocnymi oraz przed świętami Bożego Narodzenia. Każdorazowo w akcji zbierania żywności  uczestniczy około 20 tys. wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas. 

   Liczymy na włączenie się w akcję TAK, POMAGAM! całej społeczności szkolnej i pragniemy z góry bardzo podziękować wszystkim tym, którzy potrafią podzielić się żywnością z potrzebującymi.

Wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Kola Caritas

2 grudnia 2018r.

Akcja „Senior świeci przykładem”

        Szkolne Koło Caritas działające przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Małej Nieszawce mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo dorosłych mieszkańców naszej gminy włączyło się w realizację akcji Caritas Diecezji Toruńskiej oraz Policji z całego regionu pod hasłem „Senior świeci przykładem”. Akcja ta, choć skierowana do najstarszych propaguje noszenie odblasków przez wszystkich pieszych oraz rowerzystów.

     Okres jesienno-zimowy to czas, w którym częściej niż zwykle dochodzi do wypadków. Powodem tych zdarzeń jest nie tylko pogorszenie się pogody, czy fakt, iż dzień jest krótszy, ale przede wszystkim słaba widoczność pieszych oraz rowerzystów na drogach. 

   Więc apelujemy w tę niedzielę do wszystkich, którym bezpieczeństwo własne oraz najbliższych leży na sercu o noszenie odblasków. Apelujemy  w szczególności do seniorów, którzy w czasach swej młodości nie mieli wokół siebie natężenia ruchu kołowego z tak dużą intensywnością jak obecnie.

       Dlatego po Mszy Św. grupa wolontariuszek ze Szkolnego Koła Caritas pod opieką pani Jolanty Muzioł oraz funkcjonariusza Policji mł. asp. Krzysztofa Milewskiego rozdawała opaski odblaskowe.

UWIERZMY, ODBLASKI NAPRAWDĘ  MOGĄ URATOWAĆ      NASZE ŻYCIE !!!

             

30 listopada 2018r.

                      Uroczysta Inauguracja                        XXV Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

     W piątek 30 listopada 2018 r. szesnastoosobowa grupa wolontariuszy z naszej szkoły pod opieką p. Jolanty Muzioł i p. Anny Kiełkowskiej uczestniczyła w Inauguracji XXV Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

           Na uroczystość, która miała miejsce na toruńskim lodowisku Tor-Tor przybyły tłumy młodych wolontariuszy z całego regionu oraz zaproszeni goście, m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski i biskup Wiesław Śmigiel. Jednym z punktów imprezy było zapalenie ogromnej wigilijnej świecy i przypomnienie o jej symbolice: cieple domowego ogniska, nadziei i pochyleniu się nad drugim człowiekiem. W tym roku oprócz łakoci i opasek odblaskowych uczestnicy otrzymali owoce i warzywa. Podsumowano też akcję „Jestem widoczny, jestem bezpieczny” oraz „Warto być bohaterem” - młodzież zebrała w tym roku już ponad 30 000 zł na pomoc chrześcijańskim uczniom w ogarniętej wojną Syrii oraz dla chorych dzieci z naszej diecezji.

            Dla uczestników tego niecodziennego wydarzenia przygotowano upominki, spotkanie z Mikołajem, bardzo ciekawy i dynamiczny program artystyczny w wykonaniu młodych łyżwiarzy (soliści, pary, grupy – łyżwiarstwo synchroniczne), pokaz umiejętności adeptów toruńskiej szkółki hokejowej oraz występ Jacka Beszczyńskiego.

Było super!!!

                

21 listopada 2018r. 

Dzień Życzliwości i Pozdrowień 

Podobny obraz

Kochani!

    21 listopada, czyli Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy. Dlatego w tym roku szkolnym po raz kolejny z dużym zaangażowaniem obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień.  Było radośnie, serdecznie i życzliwie!

    Wolontariusze Szkolnego Klubu Caritas już od wejścia do szkoły radośnie witając wszystkich wchodzących uczniów, jak i dorosłych rozdawali „uśmiechnięte buźki” w postaci naklejek. Na szkolnych korytarzach i w salach lekcyjnych czekały na chętnych karteczki z „miłymi słowami”, każdy uczeń mógł zerwać i podarować „miłe słowo” pozdrawiając w ten sposób wybraną osobę.

      Podczas przerw nasi wolontariusze wręczali wszystkim napotkanym na terenie szkoły osobom medaliony z najpiękniejszymi cytatami i sentencjami o serdeczności i życzliwości na co dzień.

     Ten wspaniały dzień był okazją do rozmów na temat tego, jak być życzliwym, jak okazywać życzliwość w różnych sytuacjach i miejscach m. in. w szkole, w domu, w sklepie, czy na ulicy. Utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym i uprzejmym codziennie, a nie tylko od święta. Ponieważ to nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

 

Więc życzymy wszystkim jak najwięcej życzliwości w sercach - wolontariusze wraz z opiekunami Szkolnego Klubu Caritas.

                              

  2017 / 2018

SP_MN_Regulamin_Szkolnego_Klubu_Wolontariusza.docx

 

 

       Woda to elementarna część życia. Organizm dorosłego człowieka w 60% składa się z wody, wpływa ona także na wiele czynności życiowych. Niestety nadal ponad 660 milionów ludzi na świecie żyje w regionach, gdzie brakuje dostępu do czystej wody lub jest on ograniczony. Najtrudniejsza sytuacja jest na obszarach konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych.

Mieszkaniec Europy zużywa średnio do 300 litrów wody dziennie, a mieszkaniec najuboższych krajów w Afryce – nie więcej niż 5 litrów. UNICEF szacuje,           że każdego dnia około 800 dzieci poniżej 5. roku życia umiera na skutek tzw. chorób „brudnej wody”. Jednocześnie choroby spowodowane brakiem wody lub brudną wodą stanowią drugą przyczynę zgonów dzieci na świecie. (źródło:  www.unicef.pl)

Aby zwiększyć wśród uczniów naszej szkoły świadomość na temat znaczenia wody     w życiu człowieka wolontariuszki ze szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z UNICEF'EM Polska  rozpoczęły akcję edukacyjną, skierowaną do klas        1-7 „zaWODY dla AFRYKI”.

Celem projektu UNICEFU jest m.in. kształtowanie wśród młodego pokolenia postaw proekologicznych związanych z oszczędzaniem wody.

 

            

 

 

            11 maja nasze wolontariuszki: Magda, Oliwia, Faustyna, Julia, Zuzia, Ania wzięły udział w Europejskim Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uroczystość odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury                    w Toruniu. Dziewczęta oglądały występy wokalne i taneczne, poznały laureatów konkursu plastycznego pt. „Moja Polska”. Podziwiały także wystawę prac pokonkursowych, wykonanych rozmaitymi technikami. Na koniec przespacerowały się razem z panią Grażyną i mamą Julki-panią Magdą po toruńskim Starym Rynku oraz zjadły pyszne lody:)

 

                                 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Małej Nieszawce
    ul, Toruńska 64
    87-103 Toruń
  • (56) 678-10-67
    508-391-887

Galeria zdjęć